Staff List

Senior Management

Jane Loader Headteacher
Nina Sneddon Deputy Headteacher / Inclusion Manager
Ruth Beckett-Singh Assistant Headteacher/ Foundation Phase Leader
Greg Pursehouse Year 3/4 Phase Leader
Michelle Thorpe Year 5/6 Phase Leader
Julie Wragg KS1 Phase Leader

Teaching Staff

Gina Harrison Class Teacher
Outdoor Learning Lead
FS2
Beth McCarthy Class Teacher FS2
Ruth Beckett-Singh Class Teacher FS2
Tracey Bone Class Teacher
EYFS SENDCo
FS1
Amy Ambler Class Teacher
PSHE Lead
Y1
Freya Thoseby Class Teacher
English Lead
Y1
Julie Wragg Class Teacher
Educational Visits Coordinator
Y2
Emma Wilkinson Class Teacher
Geography and History Lead
Y2
Keeley Leather  Class Teacher
RE Lead
Y3
Andrea Lupari Class Teacher
SENDCo
Y3
Ben Hulbert Class Teacher Y4
Greg Pursehouse Class Teacher
Pupil Voice Leader
Y4
Samantha Brennan Class Teacher
Science Lead
Y5
Sarah Whiting Class Teacher
Maths Lead
Y5
Michelle Thorpe  Class Teacher
MFL Lead
Y6
Charlotte Staines Class Teacher
Computing Lead
Y6
Rachel Sykes Art and D&T Specialist Teacher
Emma Ede Music Specialist Teacher
Vicki Moore PE Specialist Teacher  

Education Support Staff

Connie Dawson Teaching Assistant
Jane Ford Teaching Assistant
Faye Heath Teaching Assistant
Carolyn Keough Teaching Assistant
Ruby Latham Teaching Assistant
Emma Lax Teaching Assistant
Steph Oxley Teaching Assistant
Lydia Reynolds Teaching Assistant
Claire Russell Teaching Assistant
Georgia Sanaghan Teaching Assistant
Michelle Sayles Teaching Assistant
Katy Wilkinson Teaching Assistant
Nicole Wood Teaching Assistant / Safeguarding Officer
Christine Wright Teaching Assistant
Olivia Yule Barnett Teaching Assistant

Admin and Premises Staff

Leanne Moore  Administration Manager
Kim Holland Admin Assistant
Jo McNeil  Admin Assistant
Ryan Sharp Site Manager
John Rodgers Handy Person
Andrea Gill  Cleaner
Lindsey Rhodes Cleaner
Lesley Walsh Cleaner
Lisa Halliday Cleaner
Lorraine Wilson Cleaner
Tracy Woodhead Cook Supervisor
Mary Shaw Cook Supervisor
Lynda Cooper Catering Assistant